środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ploty PVC na plot i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na plotki z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PCV z Łomianek na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na plot i furtę sztachetowa unosi się z skał różnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z odłamków o nieregularnych obrysach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, aby postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia z Winylu należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz